Meme Biyopsisi

Standart olarak tüm meme hastalıklarının tanısı önce iğne biyopsileri ile konulur. İğne biyopsisi uygulanırken hastaya lokal anestezi yapılır. Hasta, biyopsi sonrası aynı gün içinde evine dönebilir.  İğne biyopsisi nedeniyle tümörün yayılması ve bazen halk arasında söylendiği gibi komşu dokulara yayılması söz konusu değildir. 

Uygulama için öncelikle iğne kitlenin kenarına yerleştirilir; tabancanın düğmesine basınca, iğne kitlenin içine doğru fırlayıp  küçük bir parça koparıp  geri gelir.  İğne memeden çıkartıldıktan sonra içindeki doku parçası bir çözelti içine konulur.  Bu şekilde kitlenin farklı bölümlerinden birkaç doku örneği alınması gereklidir.  Bu parçalar bir çözelti içinde patoloji laboratuvarına gönderilir ve birkaç gün sonra tanı elde edilir. Kitlenin tanısına göre ameliyat kararı ve  tedavi planlaması yapılmaktadır.

Tru-cut biyopsi, meme kitlelerinin tanısında sık tercih edilen bir biyopsi yöntemidir. Ancak sadece ultrasonografide görülebilen kitlelerin tanısı için uygulanabilir.

Ayrıca  US rehberliğinde  meme kistlerinin  ve meme apselerinin boşaltılabilmesi  mümkündür. Koltukaltı lenf nodlarından da  ince iğne ile biyopsisi  tercih edilmektedir.

col-xs
col-sm
col-md
col-lg